Sluneční hodiny
Už pár týdnů je pořád stejně – slunce svítí od rána do večera. Televizní hlasatelé počasí přicházejí o práci – není co hlásit – ředitelé pivovarů skáčou radostí a elektrárny vypínají proud.
Ideální čas postavit si sluneční hodiny. Většina slunečních hodin, které můžeme vidět v parcích a na zdech domů, má však jednu vadu – jdou blbě. Jinak řečeno, ukazují lokální sluneční čas, který se však od času na hodinkách může lišit klidně o desítky minut. Tento rozdíl se navíc den ode dne mění a vypočítává se složitým vzorcem plným sinusů, kosinusů a tetanusů.
Existují i hodiny, které ukazují standardní čas a ty nejpřesnější, zvané heliochronometry se dokonce používaly pro seřizování hodin na železnicích. Tyto instrumenty jsou však příliš složité a pouhé odečtení časového údaje vyžaduje několikaminutovou instruktáž.
Pro ty, kteří chtějí prostě zapíchnout tyčku do země a nechat stín ukazovat přesný čas jako podle rádia přicházíme s řešením.
Prográmek, který máte ke stažení níže, vytiskne sluneční ciferník (anglicky sundial), jenž pro daný den a dané místo ukazuje přesný standardní čas. Doprostřed zapíchněte vertikálně nějaké tenké ukazovátko a ciferník natočte ve směru sever – jih (třeba ho seřídťe podle hodinek).
Pak už si můžete užívat přesného času v podání slunečních hodin.
Program pro tisk slunečních ciferníků ke stažení zde:
A zde jsou dva ukázkové ciferníky pro zítřejší den:
Pro Prahu (pdf) a
pro severní pól (pdf) – pokud tam budete, seřiďte ciferník severem směrem k nultému poledníku.
Pro technicky založené šťoury je k dispozici i zdrojový kód.