Mann, Bradley, Hughes
Pánové z titulku shromáždili v roce 1998 velké množství historických klimatických dat, provedli nad nimi výpočet a získali tak průměrné teploty na severní polokouli od roku 1400 do roku 1980. Získaná data vynesená do grafu měla podobu hokejky – teplota zůstávala plus minus stejná až v druhé polovině dvacátého století začala prudce růst.
Byl to jeden z hlavních snadno pochopitelných argumentů ve prospěch výrazného globálního oteplování, což vedlo až ke smlouvě z Kjóta o snižování emisí skleníkových plynů.
Letos se dva chlapíci z Kanady rozhodli to přepočítat. Vzali stejná data, která použili MBH, použili stejnou metodologii výpočtu – a vyšlo jim něco úplně jiného. Třeba v patnáctém století bylo podle nich mnohem tepleji než dnes. I podle kanaďanů se nyní otepluje, ale už to nevypadá tak nenávratně dramaticky.
Je to legrace. Myslím, že by to měl přepočítat ještě někdo další a dostali bychom třetí sadu úplně jiných výsledků. První výsledky měly tvar hokejky, druhé tvar vaničky, tak co takhle – sněhuláka?
Ať žije věda ve službách společnosti!