Proč Gmail narazil
Matematikům Sergeji Brinovi a Larrymu Pageovi se podařil husarský kousek – od roku 1998 až do dneška provozují podnik založený na výsledcích čistého matematického výzkumu – a po celé ty roky se jim to dařilo celkem dobře ututlat.
Jednou to ovšem prasknout muselo, a nastalo to právě letos. Většině lidí je celkem jedno, že revoluční změnu v přesnosti vyhledávání, kterou Google přinesl, způsobilo použití citačního indexu, používaného pro hodnocení vědeckých prací. Že když nechají vyhledat Homer Simpson, ze všech stránek na internetu to najde na prvním místě právě tu oficiální stránku seriálu Simpsonovi, protože má nejvyšší hodnotu hlavního vektoru normalizované matice odkazů na ní vedoucích.
Sergeji a Larrymu prošlo i to, že zatímco se běžní prodavači internetové reklamy s klienty do krve hádali o každý cent zaplacený za kliknutí na reklamní obrázky, Google jim s klidem prodává textové odkazy a místo fixní ceny za kliknutí účtuje podle matematického vzorečku, který by se snad dal nematematikovi vysvětlit na analogii s kladkostrojem a jednou volnou kladkou.
Změna nastala, když Google oznámil, že se rozhodl vstoupit na burzu. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby naši matematici použili klasický způsob stanovení prodejní ceny za akcii – věštění z křišťálové koule přeplaceným oddělením velkého bankovního domu.
Místo toho chce Google použít svůj trik s prodejem reklamy – stanovit cenu exaktně pomocí slepé holandské aukce – a tím způsobit zmatek v investičních kruzích, které jsou na chaosu, asymetrických informacích a pudovém jednání bytostně závislé.
A do toho přišel Gmail. Revoluční způsob práce s elektronickou poštou, který se v médiích proslavil díky dvěma více méně nepodstatným záležitostem – gigabajtu místa pro ukládání pošty, což je pro většinu lidí kromě sběratelů warez a DivX filmů naprosto irelevatní věc – a pak obavami z porušení soukromí, ktera nemají žádný rozumný základ, a právě proto přinášejí Google – ať se mu to líbí, nebo ne – velice důležitou zprávu: sbohem férová matematiko, vítejte do iracionálního světa tam venku.