Číhání na Iridiové prasátko
Když se v noci podíváte na oblohu, může se vám poštěstit uvidět světelnou tečku pohybující se plynule od obzoru k obzoru – rychleji než letadlo, ale pomaleji než padající hvězda. Bude to jeden z větších satelitů, viditelný pouhým okem – mezinárodní kosmická stanice (ISS), Envisat, Genesis, apod.
Viditelné jsou díky svému velkému lesklému povrchu, který dokáže odrazit dostatek slunečních paprsků, aby pronikly atmosférou a my je mohli spatřit bez dalekohledu.
Satelity systému Iridium jsou mnohem menší a ze Země neviditelné. Přesto existuje způsob, jak je spatřit. Každá z družic Iridium je vybavena třemi anténami z vysoce leštěného hliníku a ty za příznivých podmínek hážou na Zemi prasátka. Záblesk trvá několik sekund a je potřeba vědět přesně kdy a kde se bude družice na obloze nacházet. Prasátka mohou být překvapivě jasná (magnituda -7), což z nich činí druhý nejjasnější astronomický objekt na noční obloze, hned po Měsící.
Včera jsem pozoroval jedno takové prasátko ve 23:16:21. Přestože byl skoro úplněk, bylo krásně viditelné a velmi jasné.
Predikce přeletů družic a Iridiových prasátek lze najít na stránkách www.heavens-above.com.
UPDATE 21. srpna:
Dnes ráno se mi podařilo vyfotit Iridiové prasátko magnitudy -8 nad jezerem v Ženevě. Stál jsem na vlnolamu a čekal, až příjde čas. V jednu chvíli se na vlnolamu objevili dva milenci. Když procházeli kolem mne, všimli si foťáku na stativu a rozvinul se následující dialog:
– Dobrý den, můžeme se zeptat, co to tady děláte?
– Čekám na jednu hvězdu
– To tady stojíte každý den?
– Ta hvězda, na kterou čekám je velmi zvláštní. Bude vidět jenom dneska asi za půl hodiny. A já ji chci z tohoto místa vyfotit
– To je tak romantické!
– Ano, to je
– Toto je naše první rande a zrovna potkáme vás, jak čekáte na vzácnou hvězdu. To je tak úžasně romantické!
– Ano, to je. I když je trošku zima.
– Tak vám děkujeme a nasledanou
– Nashle
Pokud spolu ti dva vydrží, určitě budou dětem a vnoučatům vyprávět příběh svého prvního rande, aniž by věděli, že za něj vděčí družicovému systému Iridium!
UPDATE 2. září:
Podařilo se mi vyfotit Iridiové prasátko v těsné blízkosti galaxie Andromeda. Fotku s vysvětlivkami je možno vidět zde.
Poznámka:
Fotka je zpracována krátkým Pythonovským skriptem, který zvýší jas jednotlivých hvězd ve scéně. Hvězdy jsou pak mnohem lépe viditelné i na běžném monitoru za denního světla. Skript je ke stažení zde. Pro jeho správnou funkci je zapotřebí mít nainstalované knihovny PIL (Python Imaging Library) a NumPy(knihovna pro numerické výpočty).