Na Baltu
Volné velikonoční pondělí přidalo jedničku k obvyklému počtu volných víkendových dnů a nám se začaly ozývat ve skříni toulavé boty. Předpověď počasí pro Čechy byla vrtkavá a tak jsme vyrazili tam, kde bude zaručeně chladno – na sever Německa.
Německé velikonoční zvyky jsou zajímavé. Barevná velikonoční vajíčka se věší na stromy a keře, na Bílou sobotu večer se všude pálí velké ohně (Osterfeuern), podobně jako v Čechách o pár týdnů později na čarodějnice.
Naší první zastávkou byla velká ledovcová sníženina – Meklenburské jezerní plató – severně od Berlína. Chtěli jsme si půjčit kanoi a projet se po jezerech v Müritzském národním parku, ale v tuto roční dobu byly půjčovny zavřené a my měli smůlu. Aspoň jsme se zastavili u rodného domu Heinricha Schliemanna (našel a vykopal Tróju) v Novém Bukowě.
Kolem desítek malých a větších jezer jsme dorazili do Schwerinu, kde stojí fantastický vodní zámek ve stylu á la Neuschwanstein – dřívě sídlo Meklenburských vévodů, dnes zemského parlamentu a taky kanceláří CDU fraktion a FDP fraktion a PDS fraktion – ale procházet se v zahradách mohou i stranicky neorganizovaní smrtelníci.
Ze Schwerinu jsme si odkočili do Šlesvicka-Holštýnska do slavného hanzovního města Lübecku. Hanzovní liga bylo volné obchodní sdružení severoněmeckých měst,které sahalo od Hamburku přes Gdaňsk po Tallin a v dobách své největší slávy plně kontrolovalo obchod ve Východním moři – Baltu. Hanzovní města byla bohatá a podle toho také vypadala – okázalé fasády radnic a kupeckých domů, velké kostely. Hodně bylo zničeno bombami za druhé světové války, ale jak jsme se přesvědčili v Lübecku a později ve Stralsundu, stále je na co koukat.
Stralsundská smlouva, podepsaná ve stejnojmenném městě v roce 1370 byla největším politickým triumfem Hanzy. Po ročním obléhání Kodaně hanzovními vojsky se dánský král zavázal platit hanze patnáctiprocentní daň z veškerého obchodu na Baltu a hanza získala možnost mluvit do volby následníka dánského trůnu.
Stralsund je bránou k největšímu německému ostrovu jménem Rujána (Rügen), místu s mnoha pozůstatky někdejší slovanské historie severního a východního Německa. Na severním výběžku mysu Arkona je dochovaný obranný val, který chránil svatyni zasvěcenou bohu Svantovítovi. Hlavní sídlo a důležitý přístav byl na místě dnešní romantické vesničky Ralswiek. Na Rügenu jsou také úžasné sněhobílé křídové útesy v národním parku Jasmund a elegantní lázeňská města na jihovýchodním konci ostrova – třeba Sellin.
Cestou zpátky jsme si našli čas stavit se v Peenemunde na ostrově Usedom. Komu to nic neříká, tomu to nevysvětlím, ale právě zde se vyvíjely, testovaly a vyráběly německé rakety V-1 a V-2, použité k útokům na Londýn a další anglická města. Přes intenzivní spojenecké bombardování v letech 1943 – 1944 se toho v Peemunde mnoho zachovalo a je tam muzeum. Škoda, že v šest večer zavírali, klidně bych tam byl až do rána!